2023. március 7., 10.00 óra
Online ülés MS Teams-en
Kenyeres János köszönti az IT tagjait, ismerteti az ülés napirendjét. A jelenlévő tagok egyhangúlag elfogadják a napirendet, nincs ellenszavazat illetve tartózkodás.
Kenyeres János és Szabó Éva Eszter közösen javasolják Magyarics Tamás felterjesztését professor emeritus címre, az Intézeti Tanács támogatását kérik. Szabó Éva Eszter kiemeli, hogy az Amerikanisztika Tanszék teljes körűen támogatja a felterjesztést. Magyarics Tamás az Irodalomtudományi és Történelemtudományi Doktori Iskolában folytatná oktatói tevékenységét.
Az adott kérdésben az Intézeti Tanács szavazati joggal rendelkező tagjai titkosan, online szavaztak március 7.-én (10:00-20:00) az ELTE szavazási rendszer segítségével. A szavazás sikeresen lezárult, a beérkezett szavazatok alapján érvényes és eredményes volt, a szavazásra jogosult IT tagok több mint 50% részt vett a szavazáson. Magyarics Tamás professor emeritus címre történő felterjesztését az Intézeti Tanács egyhangúlag támogatta:
Kérdés azonosító: 5637 Szavazásra jogosultak száma: 15 Beérkezett szavazatok száma: 14 Igen szavazatok száma: 14 Nem szavazatok száma: 0
Kenyeres János javasolja Hegyi Pál felterjesztését az amerikanisztika MA szak szakfelelősének, az Intézeti Tanács tagjai nyíltan tudnak szavazni. Szabó Éva Eszter felszólalásában kihangsúlyozza, hogy az Amerikanisztika Tanszék támogatja Hegyi Pál felterjesztését. Jelenleg Hegyi Pál az egyetlen vezető oktatója, habilitált docense a tanszéknek.
Az adott kérdésben az Intézeti Tanács szavazati joggal rendelkező tagjai nyíltan szavaztak. A szavazás érvényes és eredményes volt, a szavazásra jogosult IT tagok több mint 50% részt vett. Hegyi Pál amerikanisztika MA szak szakfelelősi felterjesztését az Intézeti Tanács egyhangúlag támogatta: Igen szavazatok száma 13, Nem szavazatok száma 0, nem volt tartózkodás.
Kenyeres János javasolja a R356-os terem Frank Tiborról történő elnevezését; a javaslatot Deák Nóra kezdeményezte. Kenyeres János röviden ismerteti Frank Tibor meghatározó szerepét az Intézet történetében. Az R356-os terem jelenleg az egyetlen az Intézetben amelynek neve van, Kellner terem; a Kellner Alapítvány keretén belül az Intézet hallgatói az Egyesült Államokba utazhattak ösztöndíjjal. Az ösztöndíj évek óta nem működik, ezért a név fenntartása, létjogosultsága megszűnt. Az Intézeti Tanács felterjesztését a Kari Tanács véglegesítheti. A felterjesztést az Intézeti Tanács tagjai megvitatták. Szabó Éva Eszter javaslata, hogy Frank Tibor halálának első évfordulóján lépjen hatályba az R356-os terem elnevezése; Kenyeres János támogatja a javaslatot.
Az adott kérdésben az Intézeti Tanács szavazati joggal rendelkező tagjai nyíltan szavaztak a március 7. ülésen. A szavazás érvényes és eredményes volt, a szavazásra jogosult IT tagok több mint 50% részt vett a szavazáson. Az Intézeti Tanács támogatta az R356-os terem Frank Tibor-teremmé történő elnevezését, amely halálának első évfordulóján lépne hatályba: Igen szavazatok száma 13, Nem szavazatok száma 1, nem volt tartózkodás.
Kenyeres János megosztja az Intézet Tanács tagjaival, hogy Öveges Enikőről egy padot szeretne elnevezni az Intézet az egyetem kampuszán; a kezdeményezés folyamatban van.
Illés Éva a Mesterséges Intelligencia (ChatGPT) által jelentett problémát javasolta az Intézeti Tanácsnak megvitatásra, tekintettel a minőségbiztosításra és a szakdolgozatok (mint eredeti munka) kérdésére, a témavezető és bíráló viszonyára. Illés Éva megosztja az IT-vel, hogy az MI nem tud egyéni kérdésékre egyéni válaszokat adni, valamint a kritikus gondolkodás is hiányzik belőle. A szakdolgozat maradhat, mint követelmény, mivel a témavezető követi a munkafolyamatot és a leadásához kell a jóváhagyása. Illés Éva kihangsúlyozza, hogy a szakdolgozat minőségbiztosítása és a Mesterséges Intelligencia kapcsán egységes álláspontot kellene hoznia az Intézeti Tanácsnak. Az Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék átalakítja az Academic Skills kurzust; Illés Éva kérése, hogy minden tanszékről egy kolléga vegyen részt az átszervezésben.
Komáromy Zsolt arról tájékoztatja az Intézeti Tanácsot, hogy az Anglisztika Tanszék szavazott az adott kérdésben és kitart a korábbi gyakorlat mellett, hogy a témavezető a bíráló. A plágium kiszűrése valóban súlyos probléma (ChatGPT), azonban ha a témavezető együtt dolgozik a hallgatóval, akkor jobban kiszűrheti. Fontos kérdés, hogy hogyan viszonyuljon az Intézet a ChatGPT-hez, az IT-nek állást kellene foglalnia a kérdésben. Szabó Éva Eszter felszólalásában megerősíti, hogy az Amerikanisztika Tanszék, a ChatGPT fényében azt a döntést hozta, hogy nem támogatja, hogy külön személy legyen a témavezető és a bíráló.
Kenyeres János csatlakozik Komáromy Zsolthoz, fontosabbá vált a témavezető szerepe, nagyobb a felelőssége a plágium kiszűrésében, mivel átlátja, hogy hogyan halad a hallgató. A kari szabályzat nem tér ki a kérdésre, eltérő a gyakorlat az intézetek között. Amennyiben a kérdésben dönt az IT, akkor a rendelkezés mindenkire kötelező lesz. Kenyeres János álláspontja, hogy káros az Intézet számára ha az IT nem veszi figyelembe két tanszék véleményét, mivel más eljárás is van a Karon.
Az Intézeti Tanács megvitatta a témavezető és különálló bíráló viszonyát, az eljárás lehetséges egységesítését. Az álláspont az volt, hogy minden tanszék maga dönti el a kérdést, az IT nem hoz minden tanszékre kötelező érvényű döntést.
Kenyeres János arról tájékoztatja az Intézeti Tanács tagjait, hogy 4-5 hallgató esetében merült fel a gyanú, hogy MI-t használt az írásbeli, online vizsga teljesítésére (esszé). Különböző ellenőrző programok alkalmazásával az oktatók kiszűrték 99% bizonysággal, hogy az adott hallgató MI-t használt, de 100%-ban nem lehet bizonyítani. Németh Nóra a ChatGPT kapcsán megállapítja, hogy a hallgatókat fel kell készíteni az MI megfelelő felhasználására. Reflektálva Németh Nóra hozzászólására, Kenyeres János megjegyzi, hogy a ChatGPT használatát nem lehet megtiltani, kreatív módon kellene felhasználni. A kari intézetigazgatói értekezleten elhangzott, hogy az egyetem megvásárolja a Turnitin plágiumkereső és eredetiségvizsgáló programot.
Szécsényi Krisztinának a keresztféléves MA hallgatók jelezték a problémát, hogy az őszi alapozó órákat nem tudják teljesíteni. Bár gyengített előfeltétellel vannak meghirdetve – lehetne párhuzamosan teljesíteni a tavaszi félév során –, de nem lehet azokat az órákat tavasszal felvenni. Nincs formanyomtatvány erre az esetre, problémára.
Szigetvári Péter felveti az előfeltétel megszüntetését mint megoldást. Komáromy Zsolt hozzáfűzi, hogy ezeket a tárgyakat nem lehet minden félévben meghirdetni, nincs hozzá elég hallgató. Három lehetőség van: minden kötelező óra elindítása minden félévben, a keresztféléves MA megszüntetése, vagy az előfeltételek törlése. A keresztfélévet nem lehet megszüntetni, mert akkor az Intézet hallgatókat veszítene. Komáromy Zsolt felkéri a HÖK képviselőit, hogy osszák meg véleményüket a kérdésben. A HÖK észrevétele az MA-val kapcsolatosan, hogy a hallgatók nem kerülnek be az órákra, a spec. létszámok miatt kevés a kultúrás hallgató, a külföldi diákok több ponttal kerülnek be az adott órákra, illetve több kódon fut egy kurzus, ami nem fedi le a specializációk igényeit.
Németh Nóra hozzászólásában kitér a HÖK által érintett problémára, miszerint a nemzetközi hallgatók több pontot kapnak a Neptun-ban. Javaslata, hogy annyi helyet kell meghirdetni hogy minden felvett hallgató el tudja végezni az adott tantárgyat. Komáromy Zsolt megerősíti, hogy nem a külföldi diákok kiszorításáról van szó, hogy kevesebb pontot kapjanak, hanem hogy egyenlő eljárásban részesüljenek az MA hallgatók.
Kenyeres János javaslata, hogy a következő ülésen az Intézeti Tanács tagjai formálisan döntsenek az előfeltételek esetleges eltörléséről az MA-n.
Az Intézeti Tanács az Angol-Amerikai Intézet oktatói óraterhelés egységes elszámolási gyakorlat érdekében tárgyalta a doktori gyakorlat és doktori konzultációk beszámításának kérdését, tekintettel a 6/2022 IV. 28 dékáni utasítás D és E pontjára.
Kenyeres János megjegyzi, hogy nem teljesen egyértelmű a szabályozás. Amennyiben az óra gyakorlatként van meghirdetve, az egy gyakorlat. A doktori konzultációnál (2×45 perc számolható el) az óra típusa gyakorlat, van időpontja, lehet tantermi óraként beszámítani.
Pikli Natália hozzáfűzi, fontos hogy a 3. és 4. éves PhD-sok konzultációs óráját is be lehessen beszámítani egy 2 órás óraként óraterhelésbe, mint korábban a szakmai tárgyat; a Stipendiumos hallgatóknak külön kell meghirdetni heti 2 konzultációs órát. Szigetvári Péter megjegyzi, hogy a Stipendiumos hallgatók után az oktató külön juttatást kap; Kenyeres János és Illés Éva ezt megerősíti. Illés Éva megosztja az IT-vel, hogy az Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tanszéken a kollégáknak 5-6 PhD-s hallgatója van, ami a heti 2 órás konzultációban van elszámolva. Károly Krisztina hozzáfűzi, hogy a kollégák túl vannak terhelve, de csak a két konzultációs órát számolhatják el, kiemelve hogy az Angol Nyelvpedagógia Tanszék oktatói óralátogatást is ellátnak. Komáromy Zsolt megosztja az IT tagjaival, hogy a problémát már jelezte a dékán úrnak, nem várható változás az óraterhelés elszámolásában.
Károly Krisztina és Kenyeres János megerősíti, hogy egy konzultációt (heti 2 óra) és egy doktori órát (1-2 évben) lehet elszámolni, második doktori órát (kurzust) akkor lehet beszámítani az óraterhelésben ha legalább 10 hallgató van.
Budapest, 2023. március 7.
Dr. Cseh Dániel, jegyzőkönyvvezető
Ellenjegyezte: Dr. Illés Éva, intézetigazgató-helyettes, és Dr. Kenyeres János, intézetigazgató