2023. május 16., 10.00 óra
Online ülés MS Teams-en
Kenyeres János köszönti az IT tagjait, ismerteti az ülés napirendjét. A jelenlévő tagok egyhangúlag elfogadják a napirendet, nincs ellenszavazat illetve tartózkodás.
Kenyeres János bejelenti, hogy az Intézet 32 számítógépet kap a Könyvtár- és Információtudományi Intézettől. Lénárt Zoltán és Farkas Rináldó (IIG) megtekintette a gépeket, az átadás-átvétel és a szállítás folyamatban van. Kenyeres János kérése a tanszékvezetőktől, hogy mérjék fel hogy milyen célra és melyik szobában van szükség számítógépre, ezt veszi figyelembe az Intézet. Egyes tantermekbe is kerülhet számítógép, amelyekbe projektort tervez az Intézet; a termek felében van audiovizuális eszköz, a tantermek fejlesztésére is kell gondolni. Kenyeres János egyeztetett Nagy Zsolttal, az Intézet kért projektorokat és televíziókat; a Gazdasági Hivatal nem zárkózott el a kéréstől. A számítógépek az intézeti lista alapján lesznek elosztva. Lénárt Zoltán hozzáfűzi, hogy a rendszer beállítását is meg kell oldani, az IIG-nek kell 1-2 hét. Kenyeres János megköszöni a Könyvtár- és Információtudományi Intézetnek, Kiszel Péternek a felajánlást.
Károly Krisztina javaslata, hogy az Outstanding Trainee Award oklevél az Angol-Amerikai Intézet keretei között legyen átadva, csak úgy mint az Outstanding Thesis Award, az intézeti tanévzáró ünnepségen. Az Angol Nyelvpedagógia Tanszéken 10 éve van Outstanding Trainee Award, eddig tanszéki keretek között lett odaítélve a kitüntetés, díjazva a tanárszakos hallgatók kimagasló munkáját a gyakorlatuk során; a díjra a vezető tanár tesz javaslatot. Az oklevelet Lázár Ildikó, a tanítási gyakorlatok koordinátora, és a középiskolai vezetőtanár írná alá. Tanévenként 10 oklevél (5 / félév) kerülne odaítélésre.
Szigetvári Péter hozzászólásában megjegyzi, hogy a kitüntetésnek van intézeti múltja, Outstanding Teaching Practice Award (2004-2009). Kenyeres János támogatja Károly Krisztina javaslatát, hogy az Outstanding Trainee Award intézeti díjként legyen elismerve. A jelenlévő, szavazati joggal rendelkező IT tagok egyhangúlag támogatták az Angol Nyelvpedagógia Tanszék előterjesztését: 10 igen szavazat, 0 nem, nem volt tartózkodás.
Kenyeres János megosztja az IT tagjaival, a legújabb kari szabályozás alapján, hogy a doktori hallgatók is felkérhetők külső tagként a záróvizsga bizottságba; a záróvizsgák szervezése során folyamatos gondot jelent a külső tagok felkérése. Az egyetem bevezeti, hogy doktori hallgató lehet külső tag, az egyetem jogi osztály elfogadhatónak tartja az eljárást; doktori hallgatók felkérhetők, mivel nem állnak munkaszerződésben az intézménnyel. A kérdés megvitatása során az IT részéről felmerült a doktori hallgatók munkájának elismerése kredittel.
Szabó Éva Eszter ismerteti az IT tagjaival, hogy a Doktori Iskola tanegységlistájában van egy olyan tantárgy hogy Részvétel a kutatóhely munkájában, amelyért 5 kredit jár. Az Amerikanisztika Tanszék rendszeresen vezeti, hogy a doktori hallgatók milyen feladatban vesznek részt, például konferencia szervezés, vagy vizsgafelügyelet. A tanegységet háromszor lehet felvenni a képzés során. Károly Krisztina megerősíti, hogy az Angol Nyelvpedagógia Tanszék is bevonja a doktori hallgatókat a tanszéki feladatokba. Pikli Natália megállapítja, hogy a doktori hallgatók bevonása a tanszéki feladatokba önkéntes alapon megy, például óratartás vagy vizsgafelügyelet. A hallgatók munkáját a programvezetők mindig elismerik: Részvétel a kutatóhely munkájában és Tudományos oktatásszervezés kreditekkel. Pikli Natália felhívja a figyelmet arra, hogy ha az ösztöndíjas doktori hallgató nem fejezi be a képzést, nem adja be a disszertációt a 4 év alatt, akkor a hallgatónak nem kell visszafizetnie az ösztöndíjat, azonban hosszú távon a program veszíthet az ösztöndíjas helyekből.
Kenyeres János kérése, hogy a tanszékvezetők hívják fel a kollégák (programvezetők és témavezetők) figyelmét az adott lehetőségre, kihangsúlyozva hogy nem ingyen munkáról van szó; a doktori hallgatók álljanak a tanszékek rendelkezésére a záróvizsgán (ami egyszer egy félévben van), ne utasítsák el a záróvizsgaszervezők felkérést, mivel kapnak érte kreditet, illetve vannak ösztöndíjas hallgatók akik juttatásban részesülnek.
Komáromy Zsolt kérdése az OTAK-os szakdolgozatok értékelésével kapcsolatos eljárásra vonatkozik, mivel 4 szakdolgozat témaköre irodalom és az Anglisztika Tanszékről vannak a témavezetők; a kollégák nem tudják nyelvpedagógiai szempontból értékelni a dolgozatot. Komáromy Zsolt véleménye szerint szükség lenne egy kidolgozott ügymenetre hasonló esetekre (mi legyen a gyakorlat és eljárás), főleg mivel van olyan dolgozat, amely esetében nem futott be a címbejelentő a tanszékre. Kenyeres János megosztja az IT tagjaival, hogy Illés Éva emailben válaszolt Komáromy Zsolt kérdésére, mellékelt egy javítási útmutatót (táblázatot); Illés Éva véleménye szerint más tanszékről is lehet bírálni az adott dolgozatot.
Károly Krisztina hozzáfűzi, hogy a korábbi esetekben, amennyiben a hallgató nem a DELP vagy DEAL-hez írta, akkor az a tanszék bírálja a dolgozatot, amelyik ellátta a témavezetői feladatot. Amennyiben módszertani (oktatási rész) kérdés merül fel a bíráló részéről, akkor a módszertanos kollégával egyeztetve közösen döntenek az értékelésről. Mivel a képzés Mester szintű, fontos hogy egy független bíráló osztályozza a dolgozatot egy pontrendszer (táblázat, kritérium rendszer) alapján. A bíráló egyeztet a témavezetővel, mivel a témavezető is pontozza (kontrol), abban az esetben ha jelentős mértékű eltérés van az értékelésben, végezetül a bíráló megfogalmazza a szöveges értékelést és feltölti a bírálatot a Neptun-ba.
Komáromy Zsolt felveti, hogy még nem volt olyan OTAK-os dolgozat, hogy két bíráló (témavezető + bíráló) kellett az Anglisztika Tanszékről. Pikli Natália megerősíti, hogy korábban már volt olyan eljárás, hogy volt egy bíráló a DES-ről és egy a DELP-ről, lefedve a szakterületeket.
Kenyeres János javaslata, mivel MA szakdolgozatokról van szó, nem a témavezető a bíráló, a bírálatot kapja meg a témavezető és jelezze amennyiben nem ért vele egyet, illetve a bíráló írja a szöveges véleményt. A két tanszék egyeztessen a kérdésben.
Kenyeres János röviden ismerteti az eljárást, a fő témakört a megjegyzés rovatban lehet rögzíteni a Neptunban, miután a hallgató leadta a szakdolgozat címbejelentőt. Komáromy Zsolt megemlíti, hogy miután jóváhagyta a témakört eltűnik a megjegyzés, nem lehet visszakeresni a témakört. Kenyeres János hozzáfűzi, hogy az információ továbbra is elérhető a felületen, a hallgató neve mellett található ikonra (füzet/könyv) kell kattintani, és megjelenik a megjegyzés rovat.
Szigetvári Péter felveti, hogy az intézeti honlapon frissíteni kell a kollégák tudományos tevékenységével kapcsolatos adatokat, mivel nincs minden információ megadva: az Intézetben folyó tudományos tevékenységek, programok, pályázatok és projektek. Kenyeres János arra kéri a tanszékvezetőket, hogy a kollégákkal egyeztetve, emailben értesítsék Szigetvári Pétert a futó pályázatokról, hogy felkerüljenek a szükség adatok az intézeti honlapra.
Szabó Éva Eszter ismerteti az Amerikanisztika Tanszéken alkalmazott eljárást, a gyakorlatban két vagy három alkalom esetében pótórát ajánl fel a hallgatóknak (opcionális a megjelenés), tömbösítve a délutáni órákban. Komáromy Zsolt véleménye, hogy amennyiben nem sérül a kurzus egésze, teljes értékű marad, illetve a hallgató munkája értékelhető, a kollégának nem kell aggódnia az elmaradt óra miatt; továbbá, a pótóra nem kötelező a diákok számára. Károly Krisztina, csatlakozva a napirendi ponthoz, megjegyzi hogy a DELP-en, több hiányzás esetén, szintén pótolni kell az elmaradt órákat. Online órát csak dékáni engedéllyel lehet tartani.
Szabó Éva Eszter a régi, személyes adatokat tartalmazó dokumentumok kezelésével, megsemmisítésével kapcsolatos kérdést vet fel: Mi az eljárás? Milyen módon lehet megszabadulni az idejétmúlt dokumentumoktól?.
Lénárt Zoltán megerősíti, hogy az egyetemnek van adatkezelési szabályzata. Alapvetően, ha a kollégák úgy gondolják, hogy már felesleges az adott dokumentum, a tanszéki titkárnők ezt jelezhetik (ellenőrizve hogy milyen irattípusra, milyen határidő vonatkozik) és az üzemeltetés átveszi, megsemmisíti a felesleges iratokat. Amennyiben egy dokumentumot hosszabb távon kell megőrizni (pl. 10 év), az üzemeltetés elteszi. Az adott kérdésben az üzemeltetéshez kell fordulni: Kipszer, Zubek Zoltán. Lénárt Zoltánt is kereshetik a kollégák.
Kenyeres János megosztja az IT tagjaival, hogy a problémát korábban jelezte a dékánnak az intézetigazgatói értekezleten, azonban mivel még nincs kari költségvetés a gazdasági hivatal szerint jelenleg nincs keret az eszközök javítására, pótlására. Az Intézet évek óta küszködik az adott kérdéskörrel (eszközök javítása, cseréje, és pótlása); ide tartozik a sötétítők meghibásodása a termekben, a függönyök kérdése.
Lénárt Zoltán megjegyzi, hogy egy cég megkezdte a függönyök felmérését, hol és mit kell javítani. Az eszközök javítása kapcsán Zoltán felhívja az IT figyelmét arra, hogy sok esetben a hibák hátterében a gondatlan, hanyag kezelés áll: pl. a kollégák szétszedik a technikai eszközöket a teremben és rosszul rakják össze, illetve helytelenül használják a készüléket. Lénárt Zoltán az eszközök megfelelő kezelésére kéri a kollégákat.
Az intézeti tanévzáró június 21.-én (szerda) lesz, 16:00 órakor, 4. emeleti zsibongó.
Budapest, 2023. május 16.
Dr. Cseh Dániel, jegyzőkönyvvezető
Ellenjegyezte: Dr. Illés Éva, intézetigazgató-helyettes, és Dr. Kenyeres János, intézetigazgató