2024. április 23., 10:00 óra
Online ülés MS Teams-en
Kenyeres János köszönti az IT tagjait, ismerteti az ülés napirendjét. A jelenlévő tagok egyhangúlag elfogadják a napirendet, 12 igen szavazat, nincs ellenszavazat, illetve tartózkodás.
A napirendi pontok tárgyalása elött Kenyeres János megköszöni az International Student Poster Presentation Conference szervezőinek munkáját, illetve bejelenti, hogy az Angol-Amerikai Intézetnek új főelőadója van Pálvölgyi Barbara személyében.
Az Intézeti Tanács folytatta Komáromy Zsolt szakdolgozatokkal kapcsolatos javaslatainak megvitatását a 2.2. D ponttal, OTAK szakdolgozatok.
Komáromy Zsolt ismertette módosított javaslatát, amely már nem három, hanem két kollégát érintene, a témavezetőt és a nyelvpedagógiai kollégát: „a témavezető a Thesis Rating Scale-t a saját diszciplínájának szemszögéből tölti ki … A másik vélemény egy nyelvpedagógiai szakembertől jöjjön, akit a DELP vezetője jelöl ki a dolgozat bírálójának, és aki nyelvpedagógia szempontokból ítéli meg / pontozza a dolgozatot.”
Lázár Ildikó felszólalásában jelzi, hogy a módosított javaslatot a DELP nem tudja elfogadni, mivel a témavezető nem bírálhat – nem írhat szöveges bírálatot –, minden bírálatot a DELP- és DEAL-nek kellene megírni. Az eredeti javaslatot a DELP továbbra is támogatja: pl. irodalmi témájú dolgozatot bírálja egy irodalmár, de nem a témavezető, és egy kolléga a DELP- vagy DEAL-ről. Albert Ágnes szintén nem tartja elfogadhatónak a javaslatot a DEAL részéről.
Kenyeres János kérdésére válaszolva, Lázár Ildikó megemlíti, hogy elvárás a nyelvpedagógiai komponens az OTAK-os bírálatban, akkor is ha más területből írja a dolgozatot; az OTAK-os hallgatók 5%-a ír két tanszékhez tartozó szakdolgozatot.
Kenyeres János javaslata, hogy a pontozásnál a két bíráló (diszciplináris és nyelvpedagógia) egyeztessen a dolgozat érétkelésénél, vegyék figyelembe, hogy milyen részarányban szerepel a dolgozatban a diszciplináris, illetve nyelvpedagógiai komponens (pl. 90% - 10%). Reflektálva Kenyeres János javaslatára, Károly Krisztina megjegyzi, hogy a szakdolgozat a PhD továbbképzés előszobája, ilyen szempontból – ha a diszciplináris komponens a dolgozat 90%-át teszi ki – fontos, hogy olyan kolléga értékelje, aki ért a témához. A dolgozatot az a tanszék bírálja, amely a témavezetőt adta, a tanszék jelölje ki a bírálót. A nyelvpedagógiai részt (10%) a DELP / DEAL-es kolléga értékeli.
Lázár Ildikó felszólalásában megerősíti, hogy a DELP elfogadja az eredeti javaslatot, legyen kötelező, hogy a nyelvpedagógiai szakember pontoz és bírál. A diszciplináris bíráló és nyelvpedagógus pontoz, összevetik az értkelést a DELP-en (koordinátor) – ha nagy eltérés van a pontozásban akkor a két kollégát megkérik arra, hogy egyeztessenek –, a diszciplináris bíráló megírja a diszciplináris komponensre vonatkozó bírálatot, amit a nyelvpedagógia kolléga kiegészít a nyelvpedagógiai résszel.
Az IT tagjai részletesen megvitatták a javaslatot, a felmerülő kérdéseket és észrevételeket.
2.2. Átjárás és bírálás / védés
Határozat
Ha egy OTAK dolgozat nem az angol nyelvpedagógiai vagy angol alkalmazott nyelvészeti tanszék munkatársának témavezetésével készül, a témavezető tanszékének vezetője jelöljön ki egy bírálót a saját tanszékéről, aki a Thesis Rating Scale-t a saját diszciplínájának szemszögéből tölti ki. A másik vélemény azonban ne a témavezetőtől jöjjön, hanem egy nyelvpedagógiai szakembertől, akit a DELP vezetője jelöl ki a dolgozat bírálójának, és aki nyelvpedagógiai szempontból ítéli meg, pontozza a dolgozatot. A két pontozás és bírálat összesítése a két komponens dolgozatban található arányának megfelelően érvényesül az osztályzatban. Alapesetben a két bíráló állapítja meg a két komponens arányát.
Az IT szavazati joggal rendelkező tagjai elfogadták a javaslatot.
Igen: 12 Nem: nincs Tartózkodik: 1
A BA dolgozat esetében írhat-e bírálatot a külső témavezető és jogosult-e az államvizsgán, a védésen vizsgáztatni?
Kenyeres János megjegyzi, hogy a tanszékvezető hatásköre, hogy ki lehet témavezető, engedélyezi-e a külső témavezetőt, aki bírálhat, amennyiben a szabályzat nem tiltja, hogy a témavezető nem lehet bíráló.
Tiboldi Tímea megkérdezi a Tanulmányi Hivataltól, ez a kérdés a nyugdíjas és óraadó kollégákra is vonatkozik.
Az Intézeti tanács az F. pont esetében is megvárja a Kari álláspontot.
Tiboldi Tímea megkérdezi a Tanulmányi Hivataltól, aki sabbatical-on van, vagy fizetésnélküli szabadságon, nem vállalhat szakdolgozót.
A 2.2 E és F javaslatok esetében az Intézeti Tanács elhalasztotta a döntést.
A Kari Hallgatói Követelményrendszer alapján, kötelező a szakdolgozatokat az egyetem által biztosított plágiumellenőrző programmal ellenőrizni, Turnitin program. Nincs erre vonatkozó kari szabályzat, intézeti szinten kell szabályozni. A kari előírásnak megfelelően (SzMSz), a bírálónak ellenőriznie kell a Turnitin programmal a szakdolgozatokat.
A napirendi pontot az IT elhalasztotta.
A Tanulmányi Hivataltól kapott információk alapján, hallgató jelentkezés a záróvizsgákra, körülbelül 160 hallgatót kell beosztani május 29 és június vége között.
Felvételik: 48-an jelentkeztek az MA felvételire; 8-an a posztkoloniális irodalmak és kultúrákra, 10-en az alkalmazott nyelvészetre, 2-en az elméleti nyelvészetre, 18-an az angol irodalomra, és 8-an az angol kultúra és társadalomra.
Tiboldi Tímea kérése, hogy kötelező legyen a részvétel, a kollégák legyenek elérhetőek a záróvizsga napokon.
A Bölcsésznapok május 8.-án lesz, az Angol-Amerikai Intézet és a HELP is kint lesz.
A BA specializációkra vonatkozó tájékoztató május 13.-án lesz, a jelentkezési határidő május 24.
Pallag Sára megosztja az IT tagjaival, hogy személyi változások történtek a HÖK-ben. Ilyés Dóra vette át a HÖK elnöki pozíciót Pallag Sárától. Pallag Sára marad az év végéig, mint IT delegált.
Kenyeres János megköszöni Pallag Sárának a közös munkát az Intézet nevében.
Budapest, 2024. április 23.
Dr. Cseh Dániel, jegyzőkönyvvezető
Ellenjegyezte: Dr. Benczik Vera, intézetigazgató-helyettes, és Dr. Kenyeres János, intézetigazgató