☰
JEGYZŐKÖNYV, ELTE BTK Angol-Amerikai Intézet, Intézeti Tanács
2024. február 13., 10.00 óra
Helyszín
Online ülés MS Teams-en
Jelenlévők
Szavazati joggal
- Dr. Kenyeres János intézetigazgató, habil. egyetemi docens, Anglisztika Tsz.
- Dr. Szabó Éva Eszter tanszékvezető-helyettes, egyetemi adjunktus, Amerikanisztika Tsz.
- Dr. Károly Krisztina tanszékvezető, egyetemi tanár, Angol Nyelvpedagógia Tsz.
- Dr. Komáromy Zsolt tanszékvezető, habil. egyetemi docens, Anglisztika Tsz.
- Dr. Albert Ágnes tanszékvezető-helyettes, egyetemi adjunktus, Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tsz.
- Dr. G. Kiss Zoltán tanszékvezető, habil. egyetemi docens, Angol Nyelvészeti Tsz.
- Dr. Lázár Ildikó habil. egyetemi docens, oktatói képviselő, Angol Nyelvpedagógia Tsz.
- Dr. Vilmos Eszter Judit egyetemi tanársegéd, oktatói képviselő, Amerikanisztika Tsz.
- Tartsayné Dr. Németh Nóra egyetemi adjunktus, oktatói képviselő, Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tsz.
- Lénárt Zoltán, Angol-Amerikai Intézet műszaki vezető, nem oktatói képviselő
- Béres Lili Zsuzsanna, a Hallgatói Érdekképviselet tagja
- Lippai Dorka, a Hallgatói Érdekképviselet tagja
- Chudo Lili, a Hallgatói Érdekképviselet tagja
- Pallag Sára, a Hallgatói Érdekképviselet elnöke
- Ilyés Dóra, a Hallgatói Érdekképviselet tagja
Tanácskozási joggal
- Dr. Benczik Vera egyetemi adjunktus, tudományos intézetigazgató-helyettes, Amerikanisztika Tsz.
- Dr. Tiboldi Tímea egyetemi adjunktus, tanulmányi intézetigazgató-helyettes, Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tsz.
- Tartsayné Dr. Németh Nóra egyetemi adjunktus, nemzetköziesítési megbízott, Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tsz.
- Dr. Cseh Dániel egyetemi adjunktus, intézeti titkár, Amerikanisztika Tsz.
- Kutasi Zsuzsanna, az Angol-Amerikai Intézet Könyvtár vezetője, nem oktatói képviselő
Kenyeres János köszönti az IT tagjait, ismerteti az ülés napirendjét. A jelenlévő tagok egyhangúlag elfogadják a napirendet, 14 igen szavazat, nincs ellenszavazat illetve tartózkodás.
Napirend
Az elmúlt időszak eseményei (Kenyeres János)
Kenyeres János köszönti az Intézeti Tanács új tagjait: Lázár Ildikót és Vilmos Esztert, mint oktatói képviselőket, valamint Albert Ágnes tanszékvezető-helyettest.
Kenyeres János röviden összefoglalja az Angol-Amerikai Intézettel kapcsolatos eseményeket. A decemberi intézeti tervezésen, a kari vezetéssel együtt, minden tanszék ismertette a kéréseit, illetve terveit; remélhetőleg minden előléptetés megvalósul. A kért plusz adminisztrátori státuszra nincs sok esély, de nem került le a napirendről.
Papp Barbara, intézeti adminisztrátor, távozik február végével. Az adminisztrátori állás meghirdetésre került, az új adminisztrátor egyben átveszi majd az Amerikanisztika Tanszék feladatait is.
A BA Nyílt Nap és MA Nyílt Hét sikeresen lezajlott, valamint a vizsgaidőszak és a záróvizsgák. Kenyeres János megköszönni a kollégák hozzájárulását, a vizsgaidőszak és záróvizsgák zökkenőmentes lebonyolítását.
Megkezdődött az MA specializációk átalakítása, Anglisztika MA-n három specializációból kettő lesz kialakítva: irodalom-kultúra és kultúra-kommunikáció specializáció; a posztkoloniális tanulmányok beolvad a kettőbe. A változások a többi specializációt nem érintik. Kenyeres János megköszöni Holló Dorottya, Gall Cecilia és Komáromy Zsolt munkáját.
Németh Nóra kérdésére reagálva, a változtatások már érintik a szeptemberben kezdő hallgatókat. A Kari Tanácsnak május végéig kell jóváhagynia. Pallag Sára, a hallgatók nevében megköszöni a gyors intézkedést.
Az osztályozás esetleges egységesítése számszerűsíthető módon az Intézetben (Kenyeres János)
Kenyeres János Szabó Éva Eszter kérdését ismerteti, lehet-e a tanszékeken belül, vagy intézeti szinten, egységes szempontrendszert, osztályozási módot bevezetni. Elkerülve, hogy különböző kurzusokon különböző skálák szerint legyen az osztályzat. Kenyeres János megfontolandó javaslatnak tartja, nem biztos hogy lesz egységes álláspont intézeti szinten, de lehet egy egységes szempontrendszer tanszéki szinten.
Szabó Éva Eszter ismerteti az IT tagjaival, hogy az Amerikanisztika Tanszék a korábbi értekezleten szavazott és a kollégák támogatták az értékelés egységes kezelését, minőségbiztosítás szempontjából. A döntés az elégséges érdemjegyre vonatkozik: 55% BA (vizsgán és szemináriumon), 60% MA (kurzusok).
Károly Krisztina kérése, a DELP nyitott a kezdeményezésre, de szükséges egy írásos előterjesztés tekintettel a különböző vizsgákra (szintező típusú és teljesítmény mérő), a mérés szakirodalmára, valamint az értékelés módjára. Nem biztos, hogy a DELP ki tud dolgozni egy egységes rendszert.
Kenyeres János javaslata, hogy a tanszékek fontolják meg a kérdést, a tanszéken belül történő egységesítést, ez racionális törekvés.
Utóvizsgák és javítóvizsgák (Kenyeres János)
Felmerült a kérdés, hogy a javító és utóvizsga lehet-e ugyan azon a napon? Igen, lehet. Továbbá, hogy a vizsgák esetében mi a tanszékek gyakorlata, az utóvizsgák egyben javító vizsgák-e, vagy nem? Nincs bevett gyakorlat.
A Hallgatói Követelmény Rendszer alapján, a hallgatóknak joguk van két osztályzatot megpróbálni kijavítani minden félévben. Az Intézet ezek alapján követhet több gyakorlatot: az összes utóvizsgát javítóvizsgának meghirdetni, vagy, ha egy hallgató jelentkezik, akkor az adott utóvizsgát javító vizsgaként is meg kell hirdetni.
Kenyeres János megismétli, hogy a hallgatóknak jogában áll a kérés hogy javítsanak, igény esetén vizsgát kell biztosítani a diákoknak.
Intézeti kitüntetés kérdése (Kenyeres János)
Kenyeres János felveti az intézeti kitüntetés kérdését, jelenleg az Angol-Amerikai Intézetnek nincs külön kitüntetése. A korábbi félévekben az Intézet több kollégát felterjesztett egyetemi, kari kitüntetésre, de nem minden esetben járt sikerrel; minden kategóriában egy kitüntetést adnak.
Kenyeres János javaslata, hogy az Angol-Amerikai Intézet saját kitüntetést alapítson: Certificate of Merit.
Károly Krisztina, reflektálva a javaslatra, támogatja a kezdeményezést. Intézeti szinten kellene kidolgozni egy adatbázist, amely tartalmazná a kollégák elismeréseit (állami, egyetemi, vagy kari kitüntetéseit). Németh Nóra hozzászólásában felveti, hogy az STA tartalmazza a kitüntetésekkel kapcsolatos adatokat. Kenyeres János megosztja az IT-vel, hogy az intézeti, tanszék vezetők nem látják az adatokat.
Az Intézeti Tanács megvitatta a javaslatot, a kérdésre visszatér egy későbbi ülésén.
Szakdolgozati témavezetés (Komáromy Zsolt)
Az Intézeti Tanács, Komáromy Zsolt által felterjesztett napirendi pontban, a szakdolgozat témavezetés kérdését tárgyalta: lehet-e úgy szakdolgoznia a hallgatónak, hogy nem azon a specializáción írja, például Amerikanisztikából írja a hallgató, de Anglisztika track-en tanul? Felmerültek adminisztrációs gondok a címbejelentés eljárással kapcsolatosan. Komáromy Zsolt röviden ismertette az adminisztrációval kapcsolatos problémákat.
Komáromy Zsolt kihangsúlyozza, hogy sokszor a diákok nem tudják hol kell leadni a jelentkezést, címbejelentőt; ez a BA-t érinti, néha az OTAK-ot, az MA esetében sokkal ritkább a probléma mert jobb a hallgatók rálátása a képzésre. Nem kell megtiltani az átdolgozást, de ki kell találni egy eljárást amely világosabb.
A téma megvitatása során az IT tagjai számos pontot érintettek: címbejelentő eljárás és a témavezető kollégák feladata, átdolgozás kérdése, témavezetés, szakdolgozat értékelése – tudományágnak megfelelően –, valamint egy részletes útmutató kidolgozása.
Lázár Ildikó arról tájékoztatja az IT tajait, hogy a DELP összeállít egy 5-10 pontból álló menetrendet, amely részletezi a szakdolgozatokkal kapcsolatos információkat és feladatokat, hogy a felmerülő problémák esetén kihez lehetne fordulni (BA, MA, és OTAK-os szakdolgozat felelősök). Lázár Ildikó kérése, miután elkészült a végleges változat, az Anglisztika Tanszék véleményezze a dokumentumot.
Benczik Vera hozzáfűzi – egyetértve Kenyeres Jánossal, hogy az OTAK mindenkinek a felelősége –, jó lenne egy tájékoztató, amely érinti hogy mi a speciális elvárás az OTAK szakdolgozatokkal kapcsolatosan, tekintettel a témavezetésre és az értékelésre. Benczik Vera felveti, hogy gyakran a témavezetés kezdetén tűnnek el a dolgozatok; javaslata, a kollégák kérdezzenek rá a hallgatónál, hogy milyen szakirányos, ha egy másik szakirányról jön ezt jelezzék az érintett tanszék felé.
Komáromy Zsolt megjegyzi, hogy nem elég ezt elmondani a kollégáknak, szükség lenne egy világos, néhány pontból álló hivatalos útmutatóra.
Kenyeres János kérése, hogy az Anglisztika Tanszék – párhuzamosan a DELP útmutatóval – fogalmazzon meg egy útmutatót, tekintettel az eltérő elvárásokra; a kérdésben érintett tanszékvezetők üljenek össze.
A nemzetközi hallgatók kurzusokra való bekerülésének a menete és a felvételivel kapcsolatos tudnivalók (Németh Nóra)
Németh Nóra tájékoztatja az IT tagjait a nemzetközi hallgatók kurzusokra való bekerüléséről, tekintettel az aktuális változásokra.
Kétféle nemzetközi hallgató van, aki rövidtávon (Erasmus), vagy hosszútávon (BA és MA, önköltséges és ösztöndíjas diákok) folytatja tanulmányait nálunk, különböző képen alakul a tanulmányuk. A hosszútávú hallgatók felvételije hamarosan kezdődik, fontos a felvételi során azokat a hallgatókat felvenni akik majd tudnak haladni a tanulmányaikkal. A felvett hallgatók jogosultak felvenni az órákat. Németh Nóra kérése hogy a szóbeli felvételik előtt a tanszékvezetők majd jelöljék ki a felvételit koordináló kollégát.
Az Erasmus és részképzéses nemzetközi hallgatóknak (1-2 féléves ciklus) nehezebb a tárgyfelvételük mivel nincs meg az előfeltétel. A korábbi eljáráshoz képest, a nemzetközi hallgatók már hozzáférnek a Neptun felülethez és jelentkezhetnek az órákra; a Neptun kódjukkal a rendszer nem veszi figyelembe az előfeltételt. Az Erasmus hallgatók egy learning agreement-et írnak alá, amelyet Pereszlényi Anna (Erasmus koordinátor) hagy jóvá. A lehetséges, meghirdetendő órák listáját az Intézet a szemeszter 8. hetében küldi meg a Nemzetközi Irodának. A lista nem automatikus, Németh Nóra kérése, hogy a tanszékek gondolják át hogy melyek azok a kurzusok amelyre jelentkezhetnek nemzetközi hallgatók.
Az Erasmus, nemzetközi hallgatók kiszorítják a mi hallgatóinkat. Németh Nóra javaslata, amennyiben az oktató hajlandó fogadni nemzetközi hallgatót, egy maximális létszámot adjon meg. A learning agreement aláírásánál, már látható lenne hogy hány nemzetközi hallgató férne be az adott kurzusra.
Benczik Vera, reflektálva a kialakult helyzetre, megosztja az IT tagjaival, hogy a rangsorolás során (Amerikai populáris kultúra MA óra) 273 ponttal a kurzuson az 1-4 helyet foglalják el az Erasmus hallgatók, a szakos hallgatókat megelőzve, akik maximum 218 pontot kapnak. További probléma, hogy a Neptun rendszer nem differenciál a learning agreement-ek között, mely nemzetközi hallgatónak van szerződése az Angol-Amerikai Intézettel. Probléma ha automatikusan bekerülnek nemzetközi hallgatók az Intézet hallgatóinak a kárára. Szükség van egy új protokollra, azok a hallgatók tudjanak jelentkezni akinek szerződése van az Intézettel, valamint legyen megadva hogy maximum hány nemzetközi hallgatót tud a kurzus fogadni.
Németh Nóra jelezni fogja a Nemzetközi Iroda felé a felmerült problémákat.
Az innovációval kapcsolatos események a Karon (Németh Nóra)
Sok esemény van a Karon, amely az innovációval foglalkozik. Február 23.-án lesz A jövő egyeteme workshop, a mesterséges intelligencia megjelenése a bölcsészettudomány területén.
Csizér Katát kérték fel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai bizottság vezetésére; a mesterséges intelligencia etikai használatáról készül egy állásfoglalás.
A Gradescope szoftver bevezetésén gondolkodik az egyetem, a program az osztályozást segíti. A Turnitin megvételre került, a Wooclap előfizetését meghosszabbította az egyetem.
Az Intézet részvétele a Cultural Connection Day (ELTE HÖK) eseményen 2024. április 24-én
Április 24.-én lesz a Cultural Connection Day, amelyet az ELTE HÖK szervez. A HÖK azzal a felkéréssel fordult a Angol-Amerikai Intézet felé, tekintettel a nemzetközi hallgatókra, hogy vegyen részt az eseményen.
Hallgatói engedélyek ellenőrzése (Tiboldi Tímea)
Tiboldi Tímea arról értesíti az Intézeti Tanácsot, hogy a Tanulmányi Hivatal ellenőrzi a hallgatói engedélyek validitását, már nem a tanszékek feladata. Vizsga esetében, például, a kollégáknak már nem kötelessége a hallgatói tárgyfelvételi kérvény ellenőrzése, hogy érvényes-e, vagy nem. Amennyiben a diák felveszi a vizsgát a Neptunban, annak a hallgatónak van érvényes engedélye.
Egyebek
- Az Intézeti Tanács következő online ülése március 19-én (kedd) lesz, 10:00, MS Teams.
Budapest, 2024. február 13.
Dr. Cseh Dániel, jegyzőkönyvvezető
Ellenjegyezte: Dr. Benczik Vera, intézetigazgató-helyettes, és Dr. Kenyeres János, intézetigazgató